Wizualizacja walki, która wypala wnętrze i wydostaje się na zewnątrz, ma swoje konsekwencje w pogoni za formą malarską. Szybkie uderzenia pędzla trafiającego w membranę pracującego, napiętego płótna, rozbryzgująca się po ścianach farba, płynąca powierzchnia obrazu, ociekająca na podłogę pracowni - to materializująca się energia ducha.

Wibrujące fakturą płaszczyzny, zmieniające się kształty kresek i plam, niespodziewanie otwierające się przestrzenie, zaskakujące kontrasty walorowe, to ślady które pozostają   po moich zmaganiach, jak rentgenowski zapis światła przenikającego mroki duszy.

Forma tych obrazów jest określana przez temperament, ciężar emocji i gwałtowność z jaką próbują wydostać się na zewnątrz. Nie jest to proces destrukcyjny, a wręcz przeciwnie. Wypowiadanie wszystkiego co w jakiś sposób jest jarzmem, materialnym i duchowym ograniczeniem mojej osoby, ujawnia prawdę o cierpieniu, ludzkim etosie, daje ulgę i pozwala zmierzyć się i żyć z uświadomionymi problemami.

Wylewam ze swojego serca na płótno to, co mnie boli   i to, co mnie zachwyca. Przekazuję ładunek emocjonalny,   ból i szczęście, radość i rozpacz, wszystko co mnie przepełnia  w momencie tworzenia i szuka ujścia ze środka duszy. Niekontrolowana erupcja osobowości, jej pierwotnych składników, jest hamowana jedynie oporem materii   i ograniczeniami środków wypowiedzi.

Finalnie obraz jest cieniem tego co się wydarzyło. Oczywiście zachowuję ograniczoną kontrolę tego co się dzieje, starając się porządkować chaos cisnących się myśli i uczuć. Jednak zawsze pozostaje granica szaleństwa i krzyku, której  nie przekraczam.

Emanacja treści wewnętrznych, którymi może być wszystko to, co mnie jakoś dotyczy, problemy, cierpienie,   ale i wiara w ich sens, ciągłe krzyżowanie przez rzeczywistość - to wszystko pojawia się podczas malowania w mojej głowie. Staram się te stany zamykać w ramach kompozycji, dlatego przybierają one formy zamknięte, często kojarzone biologicznie lub przypominające głowy, twarze. Nie czynię tego specjalnie, forma ta sama narzuca się swoją prostotą i dosłownością.
Copyright © 2010-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.